Kunsthal Rotterdam karikatür sergisi

Rotterdam da  Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri konulu karikatür sergisi açıldı.

Rotterdam da Türkiye'nin zengin kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında çizer Osman Turhan'ın Avrupa Birliği ve Türkiye ile ilgili 60'a yakın karikatürü de sergileniyor. Turhan, çizgilerindeTürkiye'nin AB ile olan ilişkilerini yorumluyor. Türkiye'nin uzun yıllardır değişmez gündemi olan AB üyeliği, Turhan'ın karikatürlerinde güncel problemleriyle yer alırken, çizgiler bu yolculuğu Türkiye cephesinden 'okuma fırsatı veriyor. Turhan, 1 Temmuz'a kadar açık kalacak sergisinde kâh ironik kâh trajik göndermeler yaparak iki medeniyetin kesişme ve ayrışma noktalarına dair dikkatler ortaya koyuyor.

Zaman'ın medya sponsorluğunu üstlendiği serginin açılışını yapan Adalet Bakan Yardımcısı Nebahat Albayrak, hem Rotterdamlı hem de bir Anadolu insanı olarak böyle bir sergide bulunmaktan son derece memnun olduğunu dile getirdi. Albayrak, "Hollanda'nın tanınmış, saygı gören müzelerinin sergi salonlarının bu gibi konuları işlemesi olumlu bir adım. Kültür ile ilgilenen Hollandalıların bu gibi etkinliklere katılmaları, Türkiye'nin ve Türklerin tanıtımına katkı yapıyor. Birbirimizi daha yakından tanımalıyız. Kunsthal Müzesi'nin benim kalbimde çok önemli bir yeri var; yıllarca burada öğrenci olarak çalıştım. Şimdi ise iki serginin birden açılışını yapıyoruz. Bir tarafta Yörük çadırlarımızla birlikte Anadolu geçmişimiz, diğer tarafta karikatürler ile Avrupa Birliği yolundaki Türkiye'nin çabaları. Böyle bir bütünlüğün Rotterdam halkının dikkatine sunulması çok güzel." dedi.

Sergi vesilesiyle Türkiye'nin bilinmeyen yönlerini Hollandalılara anlatmak istediklerini söyleyen Kunsthal Müzesi Müdürü Wim Pijpes ise "Türkiye'nin bilinmeyen yönlerini Rotterdam'a getirdik. Göçebe kültürü, Türk kültürü ve diğer grupların hayatlarından kesitleri buraya taşıdık. Burada çok değerli 200 kadar kilim, birbirinden farklı çadırlar bulunuyor. En göze çarpanlar ise Yörük çadırları. Osman Turhan'ın karikatürleri Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini çok güzel anlatıyor." şeklinde konuştu. Basri Doğan, Yasin Yağcı, Ali Çimen; Rotterdam

 << Other News